Nelámte si hlavu pri starej pôžičke. Refinancujte ju!

Refinancovaním získate najvýhodnejší úverS tvrdením, že drvivá väčšina Slovákov je klientom niektorej banky alebo nebankovej spoločnosti, budete určite súhlasiť. Predpokladáme, že aj vám chodí mesačne výplata na bankový účet, domácnosť ste si možno vybavili novými spotrebičmi vďaka nákupu na splátky a kúpeľňu ste rekonštruovali vďaka rýchlej pôžičke z nebankovky. A tak ste sa aj vy rovnako ako ďalší slovenskí spotrebitelia ocitli v situácii, kedy splácate úver, mesačne platíte za tovar kúpený na splátky a dokonca používate aj kreditnú kartu. Po zrátaní mesačných výdavkov zistíte, že vás všetky splátky úplne žmýkajú a vážne ohrozujú rodinný rozpočet. Ako sa dostať z tohto kolotoča rôznych splátok a platieb? Veľkou pomocou pre stabilizovanie rodinného rozpočtu môže byť refinancovanie pôžičky alebo konsolidácia úverov. Túto možnosť vám ponúknu takmer všetky banky a dokonca už aj niektoré nebankové spoločnosti na Slovensku. Súčasným trendom je najmä optimalizácia viacerých úverov do jedného. Ale aby sme prešli priamo k veci, ozrejmime vám v čom spočíva pomoc pre vašu peňaženku vďaka prefinancovaniu úveru alebo konsolidačnej pôžičke.

Refinancovanie úveru alebo konsolidácia úverov? Čo využiť?

Nižší úrok Vám prinesie značnú úsporuPýtate sa, kedy mám siahnuť po refinancovaní a kedy je pre mňa výhodnejšia konsolidácia pôžičiek? Základným kritériom je to, či sa potrebujete zbaviť len jednej nevýhodnej pôžičky alebo máte na krku hneď niekoľko rôznych typov úverov. Pre lepšiu orientáciu si stačí zapamätať, že pri jednej pôžičke ide len o refinancovanie a pri zlúčení viacerých úverov, už hovoríme o konsolidácii.

  • Refinancovanie úveru: Hlavnou úlohou je zrušenie starej nevýhodnej pôžičky a jej výmena za pôžičku s lepšími podmienkami pre spotrebiteľa. Najčastejším problémom je príliš vysoká mesačná splátka, vtedy môžete nevýhodný úver zveriť inej spoločnosti na refinancovanie. Tá vám navrhne lepšie podmienky splácania. Následne nový veriteľ vyplatí zostatok z nevýhodnej pôžičky jej poskytovateľovi. Cieľom refinancovania je získať lepšie podmienky pri splácaní ako pri predošlom úvere. Tieto podmienky sa môžu prejaviť vo viacerých aspektoch, napr. na nižšom úroku, menšom poplatku za poskytnutie úveru, avšak v konečnom dôsledku sa to odrazí na menších mesačných splátkach.
  • Konsolidácia úverov: O konsolidácii hovoríme, ak si spotrebiteľ zlúči viacero starších pôžičiek alebo úverov do jedného úveru za účelom nižšej úrokovej sadzby, menších mesačných poplatkov alebo ak chce platiť len jedinú mesačnú splátku. Konsolidáciu využívajú hlavne klienti, ktorí majú okrem hypotéky, či spotrebného úveru aj kreditnú kartu, čiže druh pôžičky s veľmi vysokou úrokovou sadzbou. Konsolidovať môžete rôzne typy úverov: hypotéku, kreditnú kartu, lízing, spotrebný úver, nákup na splátky, povolené prečerpanie, pôžičku z nebankovky, atď.

Ak by ste chceli vedieť viac o rozdiele medzi refinacovaním pôžičky a konsolidáciou úverov, kliknite na tento článok.

Kedy refinancovať a konsolidovať?

Neexistuje jeden konkrétny termín, o ktorom by sme vám mohli povedať, že je najvýhodnejší na refinancovanie. Určite by ste mali o konsolidácii uvažovať, keď sa vám podmienky súčasnej pôžičky nezdajú byť výhodné a našli ste výhodnejšiu ponuku. Ceny nových spotrebných úverov sú oveľa výhodnejšie v porovnaní s tými starými a preto je pre spotrebiteľa ľahšie optimalizovať svoje výdavky. Okrem toho vám do kariet nahráva boj o zákazníka medzi jednotlivými hráčmi na finančnom trhu. Ak by sme mali vymenovať niekoľko konkrétnych podmienok termínu výhodného refinancovania pôžičky, či konsolidácie úverov, boli by nasledovné:

  • koniec fixácie starých pôžičiek
  • výhodnejšia ponuka od iného poskytovateľa úverov
  • úspora na mesačnej splátke
  • rozdiel na úrokoch minimálne 0,3% menej v porovnaní so starými pôžičkami
  • kedykoľvek máte možnosť opakovane refinancovať pôžičku za lepších podmienok

Aký je postup refinancovanie a konsolidácie?

Postup pri konsolidácii je jednoduchýVšeobecné podmienky pre refinancovanie úverov sú rovnaké pre každého žiadateľa. Banky a nebankové spoločnosti si dôkladne preverujú žiadateľa, pretože pri konsolidácii úverov ide vo väčšine prípadov o väčší objem poskytnutých peňazí. Poskytovatelia si zisťujú vek žiadateľa, príjem a úverovú históriu klienta. Minulé záväzky žiadateľa sú dôležité na overenie jeho platobnej disciplíny. Základným predpokladom schválenia konsolidačnej pôžičky je , aby žiadateľ mal uhradené všetky doterajšie mesačné splátky na úveroch, ktoré chce zlúčiť. Refinancovanie úverov je nutné riešiť ešte pred tým, ako nastanú problémy so splácaním pôžičiek. Pokiaľ už ste dlžníkom, vaše nesplatené pôžičky sa vám nepodarí prefinancovať. Žiadateľ musí spĺňať nasledovné podmienky:

  • vek 18 rokov
  • trvalý pobyt na území Slovenskej republiky
  • pravidelný príjem
  • pravidelné splácanie predošlých úverov
  • žiadny záznam v úverovom registri dlžníkov

S nevýhodnými úvermi vám dokážu pomôcť banky aj nebankové spoločnosti. Odporúčame vám najprv to vyskúšať v bankách a pokiaľ nesplníte ich náročné kritéria, obrátiť sa na nebankových poskytovateľov. Kto spĺňa vyššie uvedené podmienky, má možnosť požiadať o konsolidáciu úverov a jeho šance na schválenie konsolidačnej pôžičky sú relatívne vysoké. Proces refinancovania a konsolidácie je nasledovný:

  1. Obrátiť sa na viacerých poskytovateľov konsolidačných úverov (banky aj nebankové spoločnosti) so žiadosťou o nezáväznú kalkuláciu a stanovenie podmienok nového úveru.
  2. U súčasných veriteľov zistiť výšku dlžnej sumy za všetky nesplatené úvery.
  3. Nový veriteľ by mal stanoviť jasné podmienky konsolidačnej pôžičky aj s prípadnými obmedzeniami. Tieto obmedzenia sa môžu týkať množstva refinancovaných pôžičiek, alebo predošlých poskytovateľov úverov. Niektoré banky nevyplácajú úvery nedôveryhodným nebankovým poskytovateľom.
  4. Zistiť všetky podmienky konsolidačného úveru (výšku úrokovej sadzby, dobu splatnosti, možnosť predĺženia doby splatnosti, výšku RPMN, poplatky spojené s poskytnutím úveru, možné sankcie, atď.)
  5. Požiadať o konsolidáciu s predložením všetkých nevyhnutných dokumentov.

Ak nechcete chodiť po pobočkách jednotlivých poskytovateľov konsolidačných pôžičiek, využite refinancovanie úveru cez túto firmu. Týmto spôsobom dokážete ušetriť množstvo času a dokážete si vybrať z viacerých možností refinancovania, vďaka jednoduchej online žiadosti.

Plusy a mínusy konsolidácie úverov

Oplatí sa refinancovanie?Na záver vám zhrnieme niekoľko výhod, pre ktoré sa oplatí uvažovať nad zmenou svojich starých pôžičiek. Všetky výhody majú za cieľ jediné, úsporu vašich financií.

Prvou výhodou je jediná mesačná splátka, vďaka ktorej budete mať zjednodušené splácanie konsolidačnej pôžičky. Už si budete musieť pamätať iba jeden dátum splatnosti, resp. mať v banke nastavený len jeden trvalý príkaz, vďaka čomu opäť ušetríte.

Druhou výhodou je menej poplatkov spojených s pôžičkami. Pri starých pôžičkách bolo veľmi pravdepodobné, že ste pri každej museli platiť aj za poskytnutie pôžičky, jej vedenie a ešte všeličo ďalšie. Pri konsolidačnej pôžičke vám opäť odpadávajú poplatky spojené s viacerými pôžičkami.

Treťou výhodou je znížená úroková sadzba. Pri súčasnom nastavení finančného trhu sa výška úrokovej sadzby pohybuje na nižšej úrovni ako tomu bolo pred niekoľkými rokmi, keď ste možno uzatvárali úverovú zmluvu.

Štvrtou výhodou je možnosť nastavenia výšky mesačnej splátky. Výšku mesačnej splátky si môže žiadateľ nastaviť hneď na začiatku doby splácania a podľa toho mu veriteľ nastaví dobu splatnosti. Výška splátky závisí od výsledného úroku a doby splatnosti nového konsolidačného úveru. Vďaka konsolidácii pôžičiek môže žiadateľ získať dlhšiu dobu splatnosti a podstatne znížiť výšku mesačných splátok. Na druhej strane, skrátením doby splácania a jednorazovým vyšším splátkam, môže klient výrazne ušetriť na výslednej sume, ktorú na úvere preplatí banke.

Piatou výhodou je možnosť požiadať o vyšší úver, ako je celková výška starých pôžičiek. Nový veriteľ vám dokáže pôvodnú sumu nevyplatených pôžičiek navýšiť o vami zadanú čiastku.

Aby sme vám pomohli pri možnej konsolidácii úverov, poukážeme aj na nevýhody, s ktorými sa pri nahrádzaní starých pôžičiek môžete stretnúť. Najväčšou nevýhodou sú rôzne poplatky, s ktorými sa pri refinancovaní pôžičiek môžete stretnúť.

Musíte sa pripraviť na to, že starí veritelia vás nenechajú odísť len tak ľahko a pokúsia sa z vás dostať čo najviac peňazí za rôzne poplatky. Prvý z nich môže byť sankcia za predčasné splatenie. V úverovej zmluve sa môže nachádzať klauzula o výške sankcie, ak klient predčasne splatí pôžičku. Obyčajne sa jedná o určité percento z poskytnutej sumy. Ďalší poplatok sa bude týkať výpočtu dlžnej sumy. Bývalý veriteľ vám vyráta, akú veľkú čiastku ešte musíte splatiť, pravdepodobne aj vrátane zmluvnej pokuty. Pred samotnou žiadosťou o refinancovanie si zistite výšku týchto poplatkov, aby ste na konsolidácii nakoniec neprerobili.

Ďalšie poplatky od vás bude vyžadovať nový veriteľ. Na začiatku sa jedná o jednorazový poplatok za poskytnutie konsolidácie. Počas priebehu splácania budete musieť rátať s poplatkom za správu a vedenie úverového účtu. Tento poplatok bude zahrnutý vo vašej mesačnej splátke.

Pokiaľ sa refinancovanie týka starej hypotéky alebo pôžičky súvisiacej s nehnuteľnosťou, pripravte sa na ďalšie poplatky spojené s nehnuteľnosťou. Ide hlavne o vyhotovenie znaleckého posudku a zápis na katastrálnom úrade.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *