Pôžičky, ktoré vyhovejú každému

Pôžičky si berte až po dôkladnom uváženíPôžičky patria k najčastejšie využívaným službám a v tomto konkrétnom význame spadajú do finančného sektoru. Finančné pôžičky sú produkty poskytované bankovými alebo nebankovými spoločnosťami, teda veriteľmi. Žiadatelia môžu mať na žiadosť o pôžičku rôzne pohnútky (stavba domu, renovácia, kúpa auta, kabátu, zaplatenie faktúry…). Po schválení žiadosti o pôžičku sa zo žiadateľa stáva dlžník, ktorý musí požičanú sumu vrátiť najneskôr do vopred dohodnutého termínu. Väčšinou sa nespláca len suma, ktorú si požičiate, ale táto čiastka je navýšená o úrok, prípadne RPMN. Podľa toho, akú sumu si plánujete požičať sa pohybuje aj dĺžka splácania. O jednotlivých deleniach sa zmienime v texte nižšie.

Od koho si požičať?

To, od koho by ste si mali zobrať pôžičku, závisí od rôznych faktorov. Či chcete bankovú alebo nebankovú spoločnosť, či máte nízky alebo vyšší príjem, čistý register alebo zápis v registri, či máte zamestnanie alebo nie atď. Na výber máte niekoľko desiatok poskytovateľov, ktorí sú vám ochotní požičať akúkoľvek čiastku za rôznych podmienok, avšak vo všeobecnosti ide o 2 typy spoločností: bankové a nebankové spoločnosti.

Ľudia majú tendenciu viac dôverovať bankovým spoločnostiam, avšak faktom je, že ani nebankové spoločnosti nemusia byť zlou voľbou, hlavne ak viete, na akého poskytovateľa sa so žiadosťou obrátiť. Práve nebankové spoločnosti poskytujú pôžičky za zjednodušených podmienok. Môžete natrafiť napríklad na pôžičky pre nezamestnaných, pôžičky bez dokladovania príjmu, pôžičky bez registra a mnoho ďalších, ktoré by ste v bankových spoločnostiach len ťažko našli.

Na druhej strane by ste pri nebankových spoločnostiach mali byť opatrnejší, hlavne ak sa vám naskytne možnosť požičať si od menej známej spoločnosti. V tom prípade si jej štatút dôveryhodnosti môžete overiť na stránke Národnej banky Slovenska, ktorá udeľuje licencie len tým spoločnostiam, ktoré splnili všetky podmienky na to, aby nosili názov „pôžičková inštitúcia“. Stránka NBS obsahuje zozname všetkých licencovaných spoločností a ak v ňom nenájdete tú nebankovú spoločnosť, ktorú hľadáte, pravdepodobne to s ňou niekde pokuľháva.

Pôžičky dostanete aj cez PeniazomatVšetko je o hľadaní, a tak aj nájsť vhodnú ponuku od dôveryhodnej spoločnosti môže byť časovo náročnejšie. Avšak pôžičky sú natoľko komplexné, že obsahujú rôzne ponuky pôžičiek od rôznych poskytovateľov, určené pre každých žiadateľov (tých náročnejších alebo menej náročných) a rovnako spolupracuje s bankovými a licencovanými nebankovými spoločnosťami, takže nech si požičiate od hocikoho, kto je uvedený na tejto stránke, nič neriskujete (samozrejme v prípade, že budete splácať v riadnych termínoch, prípadne ešte riziká spomenuté v článku na Nasdaq).

Ako si požičať?

Uvažujete reálne o pôžičke? Jednotliví poskytovatelia vám dávajú na výber z viacerých možností, ako o ňu požiadať. Môžete využiť vaše rečové prednosti, výzorové prednosti, prípadne, ak ste typ človeka, ktorý robí niektoré veci radšej v anonymite, môžete využiť pôžičky cez internet, prípadne cez sms správu.

Pôžička online patrí v súčasnosti k najčastejšie využívanému typu žiadosti o pôžičku, pretože ponúka široký sortiment produktov, ktoré sú vhodné pre rôzne kategórie žiadateľov. Žiadosť je vypísaná a odoslaná rýchlo a aj sprostredkovatelia sa snažia pri tomto spôsobe žiadosti reagovať čo najrýchlejšie, aby splnili to, čo pôžička online sľubuje.

Pôžičku dostanete aj cez mobilSms pôžička je pôžička dostupná z vášho mobilného telefónu. Stačí vedieť manipulovať s sms správami a pôžička môže byť vaša už do niekoľkých dní. Niektorí poskytovatelia sms pôžičky ale požadujú vyššie poplatky za sprostredkovanie sms pôžičky, ktoré môžu presiahnuť aj 100 eur (k tomu sa ešte prirátava aj úrok). Každopádne, ak nemáte prístup na internet, sms pôžička môže byť pre vás vhodnou voľbou.

Osobná pôžička je využívaná skôr tými žiadateľmi, ktorí žiadajú o vyššie sumy a väčšinou v tom prípade zájdu priamo do pobočky banky alebo nebankovej spoločnosti a konzultujú všetko, čo je pri pôžičke, o ktorú majú záujem, dôležité. Ak by ste žiadali o vyššiu sumu pri pôžičke online, osobné stretnutie by bolo u väčšiny spoločností potrebné tak či onak, takže zájsť priamo do pobočky by vám ušetrilo jeden krok.

Telefonická pôžička patrí k rýchlejšiemu spôsobu podania žiadosti, a to hlavne z toho dôvodu, že voláte priamo sprostredkovateľovi resp. jeho pracovníkom a s nimi sa už potom dohadujete o tom, čo potrebujete, ako aj o jednotlivých podmienkach.

Základné delenie pôžičiek

Pod pojmom „pôžička“ si každý automaticky predstaví nejakú sumu, ktorá je daná k dispozícii druhej osoby, za podmienky, že ju vráti. Viete si však predstaviť aj konkrétnejšie, o aké typy pôžičky môžete požiadať? Vo všeobecnosti rozlišujeme krátkodobé pôžičky a dlhodobé pôžičky.

  1. Krátkodobé pôžičky

Základným znakom krátkodobých pôžičiek je, že ich splatnosť je v porovnaní s dlhodobými pôžičkami kratšia, niekedy aj o niekoľko desiatok rokov. V základe sa však splatnosť týchto pôžičiek pohybuje od niekoľkých dní (5), týždňov, až mesiacov (niektorí poskytovatelia ponúkajú pri krátkodobých pôžičkách až 84 mesiacov). Krátkodobé pôžičky vám dávajú k dispozícii rôzne sumy, začínajúce už od 20 eur a siahajúce až do 6 000 eur. Medzi krátkodobé pôžičky patrí pôžička ihneďrýchla pôžička.

Peniaze máte prakticky ihneď na účtePôžička ihneď je pôžička poskytovaná jedine nebankovými spoločnosťami. Ide o typ pôžičky, ktorá je dostupná všetkým žiadateľom. V rámci nej je dostupná pôžička bez dokladovania príjmu, pôžička bez registra, pôžička pred výplatou, či pôžička pre nezamestnaných. Pôžička ihneď s XS pôžičkou vám sprostredkuje až 500 eur s tým, že ich môžete splácať až 3 mesiace. Pôžička ihneď s Ferratum a Pôžičkomatom vám prilepšia o 350 eur, no splácať môžete maximálne jeden mesiac s Ferratum a 15 dní s Pôžičkomatom. Lákavým však môže byť, že tieto dve spoločnosti ponúkajú akciu každému, kto u nich požiada o pôžičku prvýkrát. Táto akcia je v podobe úplného odpustenia úroku.

Pôžička ihneď je unikátnym produktom, pretože vám dokáže pôžičku na účet doručiť už do 10 minút od schválenia. Celý proces od podania žiadosti nepresahuje 24 hodín.

Rýchla pôžička je dostupná u bankových aj nebankových spoločností. Dokáže vám poskytnúť sumy až do 6 000 eur, no u bankových sprostredkovateľov treba počítať s nižšími sumami. Ak žiadate o rýchlu pôžičku, k dispozícii máte dlhšie doby splatnosti, než pri pôžičke ihneď. Tie môžu siahať až po 84 mesiacov, čo je porovnateľné s dlhodobými pôžičkami. Poskytovatelia rýchlej pôžičky väčšinou neponúkajú odpustenie úrokov, a tie sa teda pohybujú približne okolo 25%. Rýchla pôžička by mala byť spracovaná, a zároveň aj vám doručená do 7 dní od podania žiadosti.

  1. Dlhodobé pôžičky

Dlhodobé pôžičky patria k pôžičkám s dlhou dobou splatnosti. To znamená, že presahuje niekoľko rokov, ba až niekoľko desiatok rokov. Poskytujú ich bankové, aj nebankové spoločnosti. Požičať si môžete niekoľkociferné sumy. S nebankovými spoločnosťami je doterajšie maximum 100 000 eur, s bankami môžete požiadať aj o vyššie sumy, ale samozrejme treba počítať s náročnejšími podmienkami, prípadne vysokými splátkami. Pri takýchto pôžičkách treba počítať s dokladovaním príjmu, s nazeraním do registra či so zakladaním nehnuteľnosti.

Špeciálnym typom pôžičky, ktorá sa vyhýba dokladovaniu a registru je americká pôžička, dostupná u nebankových poskytovateľov, no čomu sa vyhnúť nedá, je ručenie nehnuteľnosťou. Vybavovanie dlhodobých pôžičiek môže trvať niekoľko dní, ba až týždňov, takže ak narukujete so žiadosťou dnes, neočakávajte, že do večera budete mať peniaze na účte. Dlhodobé pôžičky sú opatrnejšie, než tie krátkodobé, a tak si väčšinu údajov overujú.

V rámci dlhodobých pôžičiek sa môžeme zmieniť aj o refinancovaní pôžičky, ktorej cieľom je spojiť viacero vašich existujúcich pôžičiek do jednej. Vďaka tomu už nemusíte byť dlžný viacerým spoločnostiam, ale len jednej. Jednotliví žiadatelia sa k refinancovaniu prikláňajú hlavne vtedy, ak im zabezpečí nižší úrok, lepší splátkový kalendár a celkové splátky.

Podľa konkrétnych kritérií

Ak patríte k tej kategórii žiadateľov, ktorí potrebujú špeciálny typ pôžičky, na výber máte z týchto, ktoré sú často kombinovateľné.

Pôžička bez registra je nebankovým produktom a poskytuje pôžičky bez registra tým žiadateľom, ktorí už niekedy mali pôžičku, ale nesplácali ju v riadnych termínoch, prípadne vôbec. Každý dlžník, ktoré poctivo svoje pôžičky nespláca, sa dostane do registra dlžníkov, ktorý upovedomuje každého poskytovateľa pôžičky, že nie ste veľmi dôveryhodný žiadateľ. Avšak nebanková pôžička bez registra tento register do úvahy brať nebude, hoci má k nemu prístup.

Ide to aj bez dokladovania príjmuPôžička bez dokladovania príjmu je nebankovým produktom, ktorý si zvolia väčšinou tí žiadatelia, ktorí majú veľmi nízke príjmy a vedia, že s ich dokladovaním by so žiadosťou neobstáli, prípadne tí žiadatelia, ktorí majú tajné príjmy a nechcú ich dokladovať. Pôžička bez dokladovania príjmu je dostupná v rôznych variáciách a vie vám ponúknuť aj vysoké sumy.

Pôžička pred výplatou je veľmi využívaným produktom, keďže nikto nevie ovplyvniť hladký finančný priebeh každého mesiace, kedy môže vybehnúť hneď niekoľko neočakávaných okolností, ktoré si žiadajú finančné riešenie. V takom prípade sa klienti rozhodnú osloviť pôžičku pred výplatou, zaplatia všetko potrebné, a danú sumu vrátia v deň príchodu výplaty.

Pôžička pre nezamestnaných je nebankovým produktom, ktorá poskytuje pôžičky špeciálne nezamestnaným, dôchodcom, ženám na materskej, živnostníkom a všetkým, ktorým obvykle nikto nepožičia. Pôžička pre nezamestnaných má len jedinú požiadavku, a to, aby ste o ňu žiadali len vtedy, ak viete, že ju budete môcť do vopred stanoveného termínu splatiť.

Pôžička bez dokladovania účelu je dostupná u bankových aj nebankových poskytovateľov a využívajú ju tí žiadatelia, ktorí chcú peniaze z pôžičky využiť na dôvod, na ktorý sa bežne pôžičky nedávajú. Peniaze z pôžičky bez dokladovania účelu môžete minúť na nový telefón, počítač, dovolenku, kabát, skrátka na hocičo.

Spravte si kalkuláciu úrokov a RPMNÚverová kalkulačka

Na výpočet výhodnosti pôžičky slúži špeciálny internetový nástoj – úverová kalkulačka. Ak si nie ste istý, či sa vám daná pôžička oplatí, stačí konzultovať tento nástroj a budete si hneď istejší. Úverová kalkulačka sa nachádza na internetovej stránke každého sprostredkovateľa, a ak sa tam nenachádza, väčšinou máte možnosť nechať si priamo sprostredkovateľom vypočítať výhodnosť pôžičky, o ktorú máte záujem. Odpoveď vám bude doručená na mail. Úverová kalkulačka obsahuje údaje ako úrok, RPMN, výška požičanej sumy, celková výška splatenej sumy, preplatená suma, výška mesačnej splátky a doba splatnosti. Pomocou kurzoru sa môžete pohybovať po jednotlivých škálach, a tak prísť na výhodnosť jednotlivých ponúk.

Čo je to úroková sadzba a RPMN?

Úroková sadzba je číslo v percentách, ktoré vyznačuje, koľko z požičanej sumy preplatíte. Väčšinou platí, čím vyššia požičaná suma, tým nižší úrok. Krátkodobé pôžičky si určujú úrok, ktorý väčšinou presahuje 20% a pri dlhodobých pôžičkách je bez problémov možné nájsť úrok pod 10%, dokonca aj pod 5%.

RPMN alebo ročná percentuálna miera nákladov je ďalší údaj svedčiaci o preplatku z pôžičky. RPMN je však o niečo vyššie ako úroková sadzba, pretože zahŕňa úrokovú sadzbu a všetky iné poplatky spojené s pôžičkou po dobu jedného roka. Na číslo RPMN je podstatné nahliadať, ak splatnosť vašej pôžičky presahuje dobu jedného roka. To znamená, že pri pôžičkách s nižšou splatnosťou (do niekoľkých dní, prípadne mesiacov) nemá toto číslo veľkú výpovednú hodnotu a dôležité je sa sústrediť hlavne na úrokovú sadzbu.

Témou tohto článku boli pôžičky. Ak vám informácie nepostačujú, nasmerujte sa na túto stránku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *